Bulharsko (oficiálne Bulharská republika) sa nachádza na Východnom polostrove Balkánu v juhovýchodnej Európe. Krajina má okolo 8 miliónov obyvateľov a rozlohu 110 912 km2. Je obklopená Čiernym morom na východe, Rumunskom na severe, Srbskom a Macedónskom na západe a Gréckom na juhu, a Európskou časťou Turecka na juhovýchode. Sofia je hlavné mesto. Ďalšie významné mestá sú Varna a Burgas (hlavné Čiernomorské prístavy Bulharska), a Plovdiv.
Krajina
Stredom Bulharska sa tiahne od východu po západ horský hrebeň Balkánskych hôr (Stara Planina, alebo “Staré hory” v Bulharsku). Úrodná planina sa tiahne severom Balkánskych hôr k rieke Dunaj, ktorá formuje väčšinu severnej hranice. Na juhozápade je pohorie Rhodope, kde sa nachádza najvyšší bod Bulharska – hora Musala (2 923 m). Traciánska planina leží južne od Balkánskych hôr a východne od Rhodope. Najväčšie rieky sú Dunaj, Iskur, Maritsa, a Struma.
Ľudia
Populáciu tvoria prevažne Bulhari. Je tu tiež menšina Turkov, a menšie skupiny Cigánov a Macedóncov, hoci Bulharsko sa so svojou históriou hlási k starovekej Macedónii, odmieta uznať Macedóncov ako súčasť Bulharov. Bulharský jazyk je hlavným jazykom. Väčšina populácie sa hlási k Bulharskej ortodoxnej cirkvi ; v roku 1953 bol znovu založený Bulharský patriarchát, ktorý bol rozpustený ešte v roku 1946. Je tu tiež malá skupina moslimov. Významné univerzity v Bulharsku sú v Sofii, Plovdive, Veliko Turnovo a Varne.
Ekonomika
Až do roku 1989 malo Bulharsko ekonomiku založenú na Sovietskom štýle, pri ktorom boli všetky podniky kontrolované štátom. Stagnujúca ekonomika, nedostatok jedla, energie a spotrebného tovaru, veľký zahraničný dlh ako aj zastaralá a neefektívna priemyselná technológia podnietila pokusy o trhovo orientovanú reformu v roku 1990. Tradične poľnohospodárska krajina sa od druhej svetovej vojny značne industrializovala. Hlavným priemyslom je výroba stavebných strojov, výroba kovov, potravinárstvo, technické inžinierstvo a výroba chemikálii, textilu a elektroniky. Medzi hlavné minerálne zdroje patria bauxit, meď, olovo, zinok, uhlie, železná ruda, ropa a zemný plyn. Je tu tiež veľa minerálnych prameňov. Poľnohospodárstvo tvorí viac ako 20 % hrubého domáceho produktu a zamestnáva približne rovnaké percento pracovnej sily. Hlavne poľnohospodárske plodiny sú pšenica, slnečnica, kukurica, jačmeň, zelenina a tabak. Taktiež sa pestuje hrozno, ruže a výroba vína a brandy je veľmi významná. Viac ako 80 % celého obchodu je s krajinami bývalého Sovietského bloku.
Vláda
Podľa ústavy z roku 1991 je Bulharsko parlamentnou republikou s zvoleným prezidentom a 15 ministrami. Národ má jednokomorovú snemovňu, ktorú tvorí 240 volených členov. Administratívne je Bulharsko rozdelené do 9 provincií.